Probouzení Kutné Hory 2011

Datum konání: 2. 4. 2011 v Kutné Hoře 

6. ročník slavnostního zahájení turistické sezóny na Horách Kutných, tentokrát jak byl Vladislav Jegellonský zvolen za českého krále ve Vlašském dvoře.

Pár set návštěvníků zhlédlo volbu Vladislava Jagellonského českým králem v roce 1471. Následoval poněkud odlehčený kousek, který nastínil divákům, jak asi mohl vypadat výběr nevěsty pro krále. A nebylo to vůbec jednoduché.

Poté se diváci přesunuli na Palackého náměstí, kde se dozvěděli o morové ráně, o mračnu kobylek, či o děsivých mrazech, která stihla tuto zemi.

Za doprovodu skupiny Gothic se pak průvod návštěvníků přesunul na schody před chrám svaté Barbory, kde se lidé dozvěděli o tom, proč se nachází na kamenném zábradlíčku chrámu podoby tří skřetů.

Závěrečná korunovace se uskutečnila za velké pozornosti publika přímo v chrámu svaté Barbory. Biskup korunoval malého Ludvíka Jagellonského na krále českého a uherského. Malému princi se však koruna na hlavě nezdála a jeho otec se dopustil neuvěřitelného faux paux, když korunu položil na hlavu své dcery Anny. A to byla pravdivá předzvěst následujícího chodu dějin i osudu rodu Jagellonců.

Akci pořádala Průvodcovská služba Kutná Hora ve spolupráci s Ochotnickým spolekem Tyl, za podpory Města Kutné Hory.


Fotogalerie akce

©Svoboda.info ©Kutnohorský deník