Oslavy výročí

90 let Tylova divadla a 180 let Ochotnického spolku Tyl

V BĚHU ČASU

Výstava mapující historii divadla a činnost kutnohorských ochotníků. K vidění budou artefakty nalezené v roce 2008 v tubusu základního kamene divadla, dobové fotografie a plakáty, historicky cenná část kostýmního fundusu a mnoho dalšího.

J. K. TYL: "DIVADLO VYCHÁZÍ ZE ŽIVOTA A DO ŽIVOTA SE VRACÍ"

2. 11. I 18:00 hod.

Jak vznikalo divadlo, dramaturgie divadla v průběhu let, veselé historky, perličky z archivu, jak vznikají a kolik času zaberou jednotlivá představení, to vše a spoustu dalšího na Vás čeká ve vyprávění o divadle v režii Miroslava Štrobla a hostů z řad členů Ochotnického spolku Tyl a vedení Městského Tylova divadla. Rezervace vstupenek.

J. K. TYL: "LÁSKA JE HLADOVÝ STRÁVNÍK"

9. 11. I 18:00 hod.

Dramatik, spisovatel, herec, divadelní kritik a zakladatel moderního českého divadla, tvůrce textu české hymny… Takhle zná většina z nás významného kutnohorského rodáka J. K. Tyla.
Co ale víme o Tylovi jako takovém? Jaký byl jeho soukromý život, rodinné vztahy a co mu bylo inspirací se dozvíme v přednášce PhDr. ThMgr. Daniela Štrobla, který nám jeho životní dráhu přiblíží pohledem psychologa. Rezervace vstupenek.

NAŠI FURIANTI

12. 11. I 19:00 hod.

Hra Ladislava Stroupežnického Naši furianti patří do klasiky české divadelní tvorby. Ačkoliv je autorem zasazena do vesnického prostředí 19. století, její základní téma je nadčasové. Spor dvou tvrdohlavých selských rodů o své významnosti, kdy majetek je symbolem společenského postavení, je v dnešní době jakousi paralelou k současnosti: pro majetek lze obětovat vše, i upřímnou lásku dvou mladých lidí z postupně znepřátelených sedláckých rodin. Pro vlastní prospěch lze lhát i obvinit nevinného.

Kutnohorským ochotnickým spolkem TYL byla tato hra uvedena v rozpětí let 1918–1954 celkem 5x. Současné nastudování respektuje původní autorovu poetiku příběhu a je příspěvkem k 90. výročí otevření Tylova divadla a k 180. výročí založení spolku. V představení účinkují téměř všichni členové spolku. Rezervace vstupenek.

SOUČÁSTÍ VEČERA BUDE PŘIPOMÍNKA SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ DIVADLA V ROCE 1933 A KŘEST ALMANACHU. DIVÁCI BUDOU MÍT TAKÉ MOŽNOST NAVŠTÍVIT VÝSTAVU O HISTORII OCHOTNICKÉHO SPOLKU A DIVADLA.

KUTNOHORSKÁ DIVADELNÍ NOC

NETRADIČNÍ PROHLÍDKY ZÁKULISÍM TYLOVA DIVADLA

18. 11. | 15:30 a 21:00 hod.

Běžně nepřístupnými místy Tylova divadla Vás provedou členové Ochotnického spolku Tyl. Rezervace vstupenek.

PINGLS ANEB HOT CAFÉ REVUE

18. 11. | 19:00 hod.

Pohybové divadlo Lindo, Hop! a Originální Pražský Synkopický Orchestr
Představení v sobě spojuje prvky nonverbálního pohybového divadla s živou hudbou a je zasazeno do atmosféry 20. let minulého století. V druhé části produkce navazuje koncert.

Podtitul "Hot Café Revue" odkazuje na programy klubů newyorského Harlemu před bezmála sto lety. Ústředními motivy představení jsou humor, svoboda, emoce či jemné drama. Výrazové prostředky pramení z etiky 20. a 30. let 20. století a jsou významně podpořeny živou hudbou. Muzikanti plní roli nejen hudební, ale i hereckou, což umožňuje symbióza hudby, zvuků a pohybu. To činí každé představení originálním, živým a zvukově i výrazově plným. Rezervace vstupenek.

Vstupenky na jednotlivé části programu pořídíte v pokladně divadla, Informačním centru Města Kutná Hora, nebo online na www.divadlo-kutnahora.cz.