Noc divadel
Premiéra: 16. 11. 2019 v Tylově divadle v Kutné Hoře

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008.

Noc divadel nabízí nevšední zážitky, jako jsou například workshopy pro děti i dospělé, prohlídky divadelních zákulisí, diskuze s herci, scénografy a režiséry a další formáty divadelních setkání, které v běžném programu nenajdete.

Noc divadel v ČR, kterou koordinuje Institut umění - Divadelní ústav od roku 2013, se díky stovkám akcí ve zhruba 40 městech a místech ČR stala jedním z největších divadelních svátků v Evropě.

V roce 2019 se V Kutné Hoře Noc divadel konala premiérově ve spolupráci Ochotnického spolku Tyl, z. s. a Městského Tylovo divadla v Kutné Hoře pod záštitou starosty Města Kutné Hory Ing. Josefa Viktory.

Téma roku 2019 bylo Noc divadel - divadlo a svoboda. Cílem tématu bylo zamyšlení nad hodnotou svobody pro uměleckou tvorbu i pro celou společnost a jejím chápáním těsně po roce 1989 a dnes.

Program Noci divadel

15:00 | Pohádková stezka

Prohlídka divadla pro malé návštěvníky přepravená pohádkou formou.

17:00 | Oficiální zahájení

Oficiální zahájení proběhlo v 17:00 za účasti starosty Města Kutné Hory Ing. Josefa Viktory, ředitelky Tylova divadla Veroniky Lebedové a koordinátorky akce Veroniky Štroblové.

17:30 | KUTNOHORSKÉ DIVADLO V BĚHU LET (Modrý salon)

Vyprávění o divadle s hosty v režii Miroslava Štrobla doprovázené skupinou JaJaBand.

17:30 | Hrdý Budžes (Malá scéna)

Následovalo divadelní představení Ochotnického spolku Tyl a Divadla Z garáže Hrdý Budžes Vynikající komedie Ireny Douskové parodující 70. léta husákovské normalizace. V představení účinkovali: Marcela Voňková, Petra Wagenknechtová a Martin Čerych.

19:00 - 21:30 | POJĎTE S NÁMI ZA OPONU

Komentované prohlídky prostor Tylovo divadla známých i neznámých.

22:30 | KYTICE (Velká scéna)

Divadelní představení Ochotnického spolku Tyl. Nestárnoucí klasika Erbenových balad v jedinečném hudebně-dramatickém podání celého jeho díla. Třináct pohnutých osudů, třináct příběhů plných lásky i zrady, síly a utrpení, viny a zaslouženého trestu.

17:00 - 00:00 | To všechno je divadlo (foyer)

Ve foyer divadla mohli návštěvníci shlédnout výstavu s názvem To všechno je divadlo, mapující činnost kutnohorských ochotníků za uplynulá léta.

Účinkovali:

Veronika Štroblová